MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Kaufmann Rypin mecenas XIV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

 

 

W 2018 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 8 239,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

PITax

Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl

Łatwe podatki (www.pitax.pl).

Co nowego w naszej bibliotece

Rypiński Album Poetycki

 

Rypiński Album Poetycki to z pewnością idea piękna, wzniosła, której inspiracji należy w dużej mierze upatrywać w malowniczo i historycznie ciekawym położeniu Rypina, bowiem miejsce to od zawsze skłaniało do lirycznych wynurzeń, osobistych, pełnych poetyckich metafor wyznań. Liryczne ścieżki mają swoją tradycję, a współcześni regionalni poeci tylko tę poetycką drogę przedłużają, dodając do niej, na kartach kolejnych tomików, świadectwo najważniejszych kulturowo miejsc w Rypinie i okolicach. Wszystkie wyżej wymienione okoliczności złożyły się na ustanowienie i ogłoszenie literackiego konkursu. Od początku konkurs obejmował swoim zasięgiem cały kraj. Przyjazny, życzliwy klimat literacko-twórczy, towarzyszący od wielu lat Rypinowi, znalazł swoje odbicie w nadsyłanych na konkurs utworach – zgłoszeń wpłynęło aż 260 z całej Polski, a ok. 60 osób postanowiło wykorzystać swój potencjał literacki. Ogólnopolskiego konkursu zatytułowano Rypiński Album Poetycki , który ogłosiła i powołała tym samym do istnienia ówczesna dyrektor biblioteki – Hanna Buchalska. Rok 2006 pokazał sens i wartość tego wydarzenia. Rangę i znaczenie inicjatywy podkreślał swoją osobą nowy członek jury – poeta, pisarz, dziennikarz, krytyk filmowy oraz dyplomata – Ernest Bryll. Mimo, że w VII i VIII edycji nie mógł być obecny na uroczystej gali, niezmiennie od 2007 r. oceniał konkursowe wiersze i służył pomocą. Wynikiem I edycji konkursu jest tomik Wierszy wybranych, w którym obecne są utwory autorów pochodzących z różnych części Polski. Tomik ugruntował tradycję Rypińskiego Albumu Poetyckiego i dał tym samym znaczne podwaliny teoretyczne, pozwalające na profesjonalne uprawianie poetyckiego rzemiosła. Oprócz Ernesta Brylla długoletnim jurorem jest Gabriel Michalik – dziennikarz, autor opowiadań. Od kilku lat MPBP w Rypinie zaszczyca swoją obecnością w tym czasie dr Aleksander Główczewski – rypinianin, wykładowca na UMK w Toruniu.

Od początku konkursowi patronuje burmistrz Rypina, a od 2013 roku Firma Kaufmann jest mecenasem Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie i sponsorem głównych nagród. Dzięki rypińskiej firmie Kaufmann wyrównana została najwyższa kwota finansowa przeznaczona na nagrody dla laureatów.

Tegoroczna  IX edycja konkursu, dzięki fundatorowi zapewnia wysokie nagrody:

I miejsce – 1800 zł

II miejsce – 1000 zł

III miejsce – 600 zł

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 13 września 2014 r. Konkurs objął honorowym patronatem Burmistrz Miasta Rypin Paweł Grzybowski.

 

(Natalia Baran)

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

?>