Logo Rypin 2019

MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Logo Kaufmann Rypin 2019

Kaufmann Rypin mecenas XV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

Logo MKiDN 2019

 

 Logo NPRC

W 2020 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 10 500,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zakup usług dostarczenia publikacji drogą elektroniczną w kwocie 1 450,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logo Instytut Książki Kraszewski 2019

 MPBP w Rypinie otrzymała w 2019 r. dofinansowanie z Instytutu Książki w kwocie 30 000,00 zł w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019"

 

Co nowego w naszej bibliotece

Rypiński Album Poetycki

Logo Konkursu autorstwa Karola Felickiego

Rypiński Album Poetycki to z pewnością idea piękna, wzniosła, której inspiracji należy w dużej mierze upatrywać w malowniczo i historycznie ciekawym położeniu Rypina, bowiem miejsce to od zawsze skłaniało do lirycznych wynurzeń, osobistych, pełnych poetyckich metafor wyznań. Liryczne ścieżki mają swoją tradycję, a współcześni regionalni poeci tylko tę poetycką drogę przedłużają, dodając do niej, na kartach kolejnych tomików, świadectwo najważniejszych kulturowo miejsc w Rypinie i okolicach. Wszystkie wyżej wymienione okoliczności złożyły się na ustanowienie i ogłoszenie literackiego konkursu. Od początku konkurs obejmował swoim zasięgiem cały kraj. Przyjazny, życzliwy klimat literacko-twórczy, towarzyszący od wielu lat Rypinowi, znalazł swoje odbicie w nadsyłanych na konkurs utworach – zgłoszeń wpłynęło aż 260 z całej Polski, a ok. 60 osób postanowiło wykorzystać swój potencjał literacki. Ogólnopolski konkurs zatytułowano Rypiński Album Poetycki , który ogłosiła i powołała tym samym do istnienia ówczesna dyrektor biblioteki – Hanna Buchalska. Rok 2006 pokazał sens i wartość tego wydarzenia. Rangę i znaczenie inicjatywy podkreślał swoją osobą nowy członek jury – poeta, pisarz, dziennikarz, krytyk filmowy oraz dyplomata – Ernest Bryll. Niezmiennie od 2007 r. ocenia konkursowe wiersze i służy pomocą. Wynikiem I edycji konkursu jest tomik Wierszy wybranych, w którym obecne są utwory autorów pochodzących z różnych części Polski. Tomik ugruntował tradycję Rypińskiego Albumu Poetyckiego i dał tym samym znaczne podwaliny teoretyczne, pozwalające na profesjonalne uprawianie poetyckiego rzemiosła. 

Od początku konkursowi patronuje burmistrz Rypina, a od 2013 roku Firma Kaufmann Sp. z o.o. jest mecenasem Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie i sponsorem głównych nagród. 

W XV edycji konkursu w 2020 r. I miejsce zajął Maciej Bujanowicz, II miejsce ex aequo przypadło Aglaji Janczak i Wojciechowi Roszkowskiemu. Wyróżnienia zostały przyznane Wiolecie Jaworskiej i Katarzynie Kadyjewskiej.

Rozstrzygnięcie konkursu

Jury XV edycji konkursu: Ernest BryllMarzenna CyzmanJulia Fiedorczuk 1 i 2.

W 2021 r. MPBP w Rypinie ogłosiła XVI edycję konkursu. 

Już po raz dziewiąty, sponsorem konkursu i fundatorem nagród dla laureatów została rypińska firma Kaufmann, dzięki temu wyrównana została najwyższa kwota finansowa przeznaczona na nagrody dla laureatów konkursu. Za I miejsce zwycięzca otrzyma 1800 zł, II miejsce nagrodzone będzie kwotą 1000 zł, a III miejsce kwotą 600 zł. Termin nadsyłania prac upłynął 24 września 2021 r.

Na konkurs w tegorocznej edycji wpłynęło 212 zgłoszeń, z czego 202 spełniło wymagania regulaminowe i zakwalifikowało się do oceny jury.

Tegoroczny skład jury prezentuje się następująco: Ernest Bryll, dr hab. Marzenna Cyzman, prof. UMK, Grzegorz Radtke, poeta, autor tekstów, kompozytor, wokalista i gitarzysta zespołu Zdążyć przed północą, który wystąpi podczas gali finałowej konkursu.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się w poniedziałek 25 października, godz. 17.00. Już teraz serdecznie zapraszamy!

Konkursowi patronuje Burmistrz Miasta Rypin Paweł Grzybowski, a firma Kaufmann jest mecenasem i sponsorem głównych nagród.

Z regulaminem konkursu można zapoznać się w bibliotece lub na naszej stronie internetowej: regulamin RAP'2021, załącznik nr 1 - "Karta zgłoszenia do konkursu"arta zgłoszenia do konkursu", załącznik nr 2 - "Zgoda na przetwarzanie danych osobowych oraz wizerunku".

Kaufmann Sp. z o.o. będąca członkiem niemieckiej grupy Kaufmann KG jest liderem w zakresie produkcji reklam przestrzennych. Odbiorcom sieciowym, jak i indywidualnym zapewnia kompleksową obsługę w zakresie projektowania, produkcji, montażu oraz serwisu elementów identyfikacji wizualnej.
Posiada bogate doświadczanie w zakresie rebrandingu, identyfikacji wizualnej, produkcji reklam zewnętrznych i wewnętrznych, podświetlanych i niepodświetlanych, m.in. pylonów, banerów, portali wejściowych, kasetonów, liter oraz logotypów.

(NB i red.)