Logo Rypin 2019

MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Logo Kaufmann Rypin 2019

Kaufmann Rypin mecenas XV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

Logo MKiDN 2019

 

 Logo NPRC

W 2020 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 10 500,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zakup usług dostarczenia publikacji drogą elektroniczną w kwocie 1 450,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logo Instytut Książki Kraszewski 2019

 MPBP w Rypinie otrzymała w 2019 r. dofinansowanie z Instytutu Książki w kwocie 30 000,00 zł w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019"

 

Co nowego w naszej bibliotece

Klub Filmowy

Klub Filmowy – kolejna propozycja Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie dla użytkowników naszej instytucji!

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie, oprócz swojej podstawowej roli, (gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie książek) stara się fakultatywnie mieszkańcom Rypina i okolic uatrakcyjnić spędzanie wolnego czasu. Stąd powstanie Klubu Filmowego, cieszącego się ogromnym powodzeniem. Warto nadmienić, że przy MPBP w Rypinie prężnie działają inne kluby – Klub Literacki im. Edwarda Walasiewicza, Klub Filozoficzny, Dyskusyjny Klub Książki. Do tego jakże bogatego koszyka ofert kulturalnych dołącza Klub amatorów dobrego kina. Każdy użytkownik Biblioteki z szerokiego wachlarza naszych propozycji może wybrać coś dla siebie. Miłośnicy filmu, książki, dysput filozoficznych powinni dysponować wyłącznie wolnym czasem i chęciami do wspólnych rozmów.

Klub Filmowy wystartował 28 stycznia 2016 r., spotkanie miłośników filmu połączone było z projekcją filmu w reżyserii Sidneya Lumeta z udziałem Henry’ego Fondy. Film był w 1958 r. nominowany do Oscara i Złotego Globu. „Gdy teatr wchodzi do kina…”, „Sprawiedliwość czy manipulacja…”, „Wina czy niewinność…”, „Intensywność emocji podnosi temperaturę…” – to frazy, które najlepiej charakteryzują film i oddają jego klimat.

Druga odsłona poświęcona była spektakularnemu thrillerowi akcji opartemu na jednej z najtragiczniejszych w historii wypraw na Mount Everest. Projekcja miała miejsce 17 lutego 2016 r. Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, liczba zainteresowanych utwierdza w przekonaniu, że inicjatywa jest słuszna.

Klub Filmowy to inicjatywa Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie, działa od 2016 r. Plan spotkań zakłada jedną bezpłatną projekcję w miesiąc połączoną z dyskusją. Powstanie Klubu to nie tylko wynik zainteresowania tym tematem użytkowników Biblioteki, ale również możliwość podpisania korzystnej umowy z MPLC (Motion Picture Licensing Corporation). Uzyskanie licencji z MPLC na pokaz publiczny polega na wykupieniu rocznego pozwolenia pod tzw. Parasolem Licencyjnym, uniwersalną licencją, dzięki której można legalnie oglądać filmy spośród dziesiątek tysięcy tytułów.

Jakie przyjmujemy kryterium w doborze tytułów? Na pewno jesteśmy otwarci na sugestie uczestników Klubu, ale duże znaczenie ma fakt tego, co się wokół nas dzieje. Palące tematy z ze świata filmu to najważniejszy impuls, żeby zaproponować naszemu odbiorcy film docenianego reżysera, wybitnego scenarzysty czy fabułę, której akcja nawiązuje do dziejących się aktualnie ważnych wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do śledzenia strony internetowej Biblioteki oraz Facebooka, tam na bieżąco informujemy o naszych przedsięwzięciach kulturalnych.

I spotkanie - styczeń'2016

II spotkanie - luty'2016

III spotkanie - marzec'2016

IV spotkanie - kwiecień'2016

 

(Natalia Baran)