Kaufmann Rypin mecenas XV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

W 2020 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 10 500,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zakup usług dostarczenia publikacji drogą elektroniczną w kwocie 1 450,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

wtorek, 01 czerwiec 2021

Maj i Dzień Dziecka w bibliotece

Maj uznawany jest za miesiąc książek i bibliotek. W związku w z tym w Miejsko – Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rypinie obfitował w wiele konkursów i wydarzeń.

Jednym z konkursów, który zorganizowała rypińska książnica był konkurs „Czy wiecie, że… czyli sekretne życie literatów”, który polegał na rozwiązywaniu zagadek dotyczących życiorysów pisarzy i pisarek. Jego laureatką została Pani Joanna Anuszewska. Drugim konkursem była rywalizacja zatytułowana „Książka w jednym kadrze”. Zadaniem konkursowym było fotograficzne zareklamowanie książki. Tutaj największym uznaniem cieszyło się zdjęcie Pani Katarzyny Fedoryszyn.

Trzeci konkurs zatytułowany był „Wyrusz z bajką w wielką podróż”, a skierowany był do grup przedszkolnych z terenu miasta i powiatu. Konkurs polegał na wymyśleniu bajki oraz jej zilustrowaniu. Komisja konkursowa oceniała bajki pod kątem pomysłowości , wykorzystania różnorodnych form, a przede wszystkim zaangażowania dzieci. Nagrody w konkursie ufundowała miejska spółka MPEC. 27 maja grupy przedszkolne biorące udział w konkursie odwiedziły bibliotekę. Prezes MPEC Paweł Sobierajski oraz dyrektor biblioteki Marek Taczyński dziękowali grupom biorącym udział w konkursie oraz wręczali nagrody za wyróżnione prace. Wydarzenie uświetnił spektakl pt. „Żuraw i Czapla” Jana Brzechwy w wykonaniu aktywu bibliotecznego. I miejsce w konkursie zajęła grupa Irysy z PM nr 2 w Rypinie za książeczkę pt. "Ciekawski kotek", II miejsce przypadło grupie Bociany z PM nr 1 Rypinie za książeczkę " W krainie motyli", na III miejscu uplasowała się grupa Jaskółki z PM nr 1 w Rypinie za książeczkę "Wyprawa po uśmiech".

W sposób wyjątkowy w rypińskiej książnicy obchodzony był również Dzień Matki oraz Dzień Dziecka. 26 maja na bibliotecznym facebooku miała miejsce premiera wieczorku poetyckiego w wykonaniu aktywu bibliotecznego działającego przy jednostkach biblioteki na ul. Młyńskiej 12. Dzień Dziecka w oddziale dziecięcym i filii nr 2 był „cukierkowy i bajkowy”. Tego dnia czytelników witały postaci z bajek. Na każdego czytelnika czekał dyplom, słodki upominek i możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia. (123)